Skip to main content

Brash zegeviert op Spruce Meadows ‘Masters’

08 september 2025, 11:03
Brash zegeviert op Spruce Meadows ‘Masters’

De editie van 2025 van het Spruce Meadows ‘Masters’ Tournament culmineerde in de derde Major van het kalenderjaar, de prestigieuze CPKC ‘International’, gepresenteerd door Rolex, met een recordprijzenpot van CAD $5 miljoen. En passend bij het 50-jarig jubileum van Spruce Meadows, werd het deskundige paardensportpubliek in Calgary getrakteerd op een buitengewoon niveau van rijkunst en spanning.

Zoals altijd werd de 1,60m Grote Prijs verreden over twee omlopen in de iconische en zonovergoten International Ring, dit jaar door 36 van ’s werelds beste combinaties van ruiter en paard, waaronder 17 van de huidige top 50 geklasseerde ruiters, die samen niet minder dan 13 landen vertegenwoordigden. De Venezolaanse parcoursbouwer, Leopoldo Palacios, zette een typisch veeleisend parcours uit, bestaande uit 17 hindernissen in de eerste ronde en 15 in de tweede, waarbij die laatste onder meer een verticale sprong gevolgd door een dubbele combinatie door de bomen omvatte.

De eerste ronde leverde 11 foutloze ritten op, waaronder die van het Duitse trio Daniel Deusser, Sophie Hinners en Jorne Sprehe, de huidige Rolex Grand Slam Live Contender Martin Fuchs, drievoudig Major-winnaar Steve Guerdat en de Rolex Grand Slam-kampioen van 2015, Scott Brash. Deze zes ruiters – vier van hen eerdere winnaars van de ‘International’ – en hun paarden behoorden tot de 12 best geklasseerde combinaties uit de eerste ronde die doorgingen naar de tweede.

De tweede ronde bleek een nog zwaardere uitdaging voor de 12 gekwalificeerden, waarbij geen enkele ruiter foutloos wist te blijven. Toch dwongen de Brit Scott Brash en de Amerikaan Kyle King een barrage af nadat hun totaalscores gelijkstonden op vier strafpunten.

Als eerste in de barrage reden Scott Brash en Hello Jefferson het acht-hindernissenparcours foutloos, met een finishtijd van 46,97 seconden, waarmee hij de druk stevig bij zijn Amerikaanse tegenstander legde. Ondanks dat hij de eerste zes hindernissen foutloos nam, ging het mis voor Kyle King en zijn 10-jarige bruine merrie, Kayenne Z, bij de Canada-planken, waardoor de overwinning naar Brash en zijn 16-jarige bruine ruin ging – een derde ‘Masters’ Grote Prijs-triomf op Spruce Meadows voor de Schot, precies 10 jaar na zijn historische Rolex Grand Slam-zege.

Over zijn vijfde Major-overwinning zei een zichtbaar opgetogen Scott Brash:
“Eerlijk gezegd ben ik gewoon zo blij voor het paard [Hello Jefferson]. Hij verdiende een grote overwinning, dus om dat hier te doen, in de grootste Grote Prijs ter wereld – ik ben gewoon blij voor hem, blij voor mijn eigenaren en blij voor mijn team, want zij werken allemaal keihard en steunen mij altijd.”

De nieuwe Rolex Grand Slam Live Contender voegde toe:
“Het is zo’n ongelooflijk concours, en ik krijg altijd zo’n goed gevoel als ik hier kom. Ik heb het geluk gehad om zulke fantastische paarden te mogen rijden – eerst Sanctos, daarna Ursula en nu Jefferson. Het bewijst hoe uitzonderlijk zij allemaal zijn geweest, aangezien ik met hen de grootste Grote Prijs ter wereld heb kunnen winnen.”

Over zijn groom, David Honnet, zei Brash:
“Hij kent Jefferson door en door en werkt al vele jaren met hem. Jefferson heeft veel vertrouwen in hem, en dat is ontzettend belangrijk. David verzorgt hem tot in de puntjes en we zijn een geweldig team. We werken al 10 jaar samen en zijn als een familie. Ik ben blij voor David, hij was vandaag emotioneel en hij was ook echt blij voor het paard. Ja, we wonnen vorig jaar de gouden medaille, maar tot nu toe hadden we nog nooit die grote, historische Grote Prijs gewonnen waarvan we wisten dat Jefferson daartoe in staat was. Dus eindelijk zo’n zege binnenhalen geeft een geweldig, geweldig gevoel.”

Foto: Rolex Grand Slam/Ashley Neuhof

TAGS